تاریخ روز ولنتاین یا روز عشق در تقویم ۱۴۰۲ چه روزی است

بررسی روز ولنتاین در تقویم 1402 در مجله پویامگ ، آیا روز عشق/ولنتاین تعطیل است ؟ ولنتاین چند شنبه است ؟

روز ولنتاین در تقویم

علت نامگذاری روز ولنتاین یا روز عشق چیست ؟

روز ولنتاین که به عنوان روز عشق یا روز عشاق نیز شناخته می‌شود، هر ساله در ۱۴ فوریه (۲۵ بهمن) گرامی داشته می‌شود. ریشه نامگذاری این روز به طور دقیق مشخص نیست و روایت‌های مختلفی در مورد آن وجود دارد:

1. ولنتاین، قدیس عاشق:

بر اساس روایت مشهور، در زمان امپراتوری روم، کشیشی به نام ولنتاین مخفیانه عقد سربازان را در زمانی که ازدواج ممنوع بود، جاری می‌کرد. امپراتور کلودیوس از این موضوع خشمگین شد و دستور به قتل ولنتاین در ۱۴ فوریه داد. پس از مرگ او، ولنتاین به عنوان نمادی از عشق و فداکاری شناخته شد و روز شهادتش به عنوان روز عشق نامگذاری شد.

2. جشن باستانی لوپرکالیا:

در روم باستان، جشنی به نام لوپرکالیا در ۱۵ فوریه برگزار می‌شد که به باروری و عشق مرتبط بود. برخی معتقدند که روز ولنتاین جایگزینی برای این جشن باستانی بوده است.

3. سنت هدیه دادن گل:

در قرون وسطی، این باور وجود داشت که پرندگان در ۱۴ فوریه جفت خود را پیدا می‌کنند. از این رو، مردان برای ابراز عشق خود به زنان، گل هدیه می‌دادند.

4. نام ولنتاین:

برخی دیگر معتقدند که نام ولنتاین از کلمه لاتین “valens” به معنی “قدرتمند” یا “توانمند” گرفته شده است و به قدرت عشق اشاره دارد.

5. روز عشق در فرهنگ‌های مختلف:

روز ولنتاین در فرهنگ‌های مختلف به اشکال مختلفی گرامی داشته می‌شود. در ایران، روز سپندارمذگان که در تقویم ایرانی برابر با 5 اسفند است، به عنوان روز عشق ایرانی شناخته می‌شود.

روز ولنتاین یا روزعشق ۱۴۰۲ چند شنبه است ؟

ولنتاین سال ۱۴۰۲ برابر با یکشنبه ۲۹ بهمن میشود.

آیا روز ولنتاین ۱۴۰۲ تعطیل است ؟

خیر این روز تعطیل نیست و این اتفاق برای ایرانیان نیست که در تقویم شمسی نیاز به تعطیلی داشته باشد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *