آیا شرایط استفاده از تلفن در زندان وجود دارد ؟!

شرایط و ضوابط استفاده از تلفن در زندان های کشور را مورد بررسی قرار دادیم؛ برای خواندن با ما در پویامگ همراه باشید

شرایط استفاده از تلفن در زندان ها

شرایط استفاده از تلفن در زندان های ایران

استفاده از تلفن در زندان‌های ایران تابع قوانین و مقررات خاصی است که توسط سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور ابلاغ شده است. این قوانین در راستای حفظ امنیت زندان، جلوگیری از سوء استفاده از تلفن و حمایت از حقوق زندانیان وضع شده‌اند.

مقررات استفاده از تلفن در زندان

محدودیت تعداد تماس‌ها: هر زندانی در هر هفته یا ماه، به تعداد محدودی مجاز به برقراری تماس تلفنی است. این تعداد تماس‌ها بسته به نوع جرم، میزان محکومیت و رفتار زندانی در زندان می‌تواند متفاوت باشد.
محدودیت زمان مکالمه: هر مکالمه تلفنی زندانیان نیز دارای محدودیت زمانی است. این زمان معمولاً بین 5 تا 15 دقیقه است.
کنترل مکالمات: مکالمات تلفنی زندانیان توسط مسئولین زندان کنترل می‌شود. این کنترل می‌تواند به صورت ضبط مکالمه یا گوش دادن زنده به آن باشد.
ممنوعیت تماس با برخی افراد: زندانیان مجاز به تماس با برخی افراد مانند مجرمان دیگر، افراد تحت محاکمه و … نیستند.
استفاده از کارت تلفن: برای برقراری تماس تلفنی، زندانیان باید از کارت تلفن‌های مخصوص زندان استفاده کنند. این کارت تلفن‌ها را می‌توان از فروشگاه زندان خریداری کرد.
ممنوعیت استفاده از تلفن همراه: به طور کلی، داشتن و استفاده از تلفن همراه در زندان ممنوع است. در صورت کشف تلفن همراه از زندانی، با او برخورد انضباطی خواهد شد.
علاوه بر موارد فوق، قوانین و مقررات دیگری نیز در خصوص استفاده از تلفن در زندان وجود دارد که زندانیان موظف به رعایت آنها هستند.

مجازات استفاده از تلفن همراه در زندان

طبق آئین نامه اجرایی بندهای مربوط به تخلفات و مجازات‌های موضوع ماده 60 قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲، استفاده از تلفن همراه در زندان تخلف محسوب شده و برای متخلفان مجازات‌هایی در نظر گرفته شده است.

ماده 51 این آئین نامه به طور خاص به تخلف استفاده از تلفن همراه در زندان می‌پردازد و مجازات‌های زیر را برای متخلفان در نظر می‌گیرد:

بار اول: ضبط تلفن همراه به نفع سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور و محرومیت از استفاده از تلفن عمومی به مدت یک ماه.
بار دوم: ضبط تلفن همراه به نفع سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور و محرومیت از استفاده از تلفن عمومی به مدت دو ماه و انفراد انفرادی تا یک ماه.
بار سوم: ضبط تلفن همراه به نفع سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور و محرومیت از استفاده از تلفن عمومی به مدت شش ماه و انفراد انفرادی تا دو ماه.
بار چهارم و به بعد: ضبط تلفن همراه به نفع سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور و محرومیت از استفاده از تلفن عمومی به مدت یک سال و انفراد انفرادی تا شش ماه.
علاوه بر مجازات‌های فوق، در صورت استفاده از تلفن همراه برای ارتکاب جرایم دیگر، مجازات جرم ارتکابی نیز به متخلف اعمال خواهد شد.

توجه: قوانین و مقررات مربوط به استفاده از تلفن در زندان ممکن است در طول زمان تغییر کند. بنابراین، برای اطمینان از آخرین اطلاعات، همیشه به منابع معتبر مانند وب سایت‌های رسمی سازمان زندان‌ها و قوه قضائیه مراجعه کنید.

4.5/5 - (2 امتیاز)
به این مطلب امتیاز دهید
-------------------
برای ارسال نظر درمورد این مطلب
به انتهای صفحه مراجعه کنید
پیام بگذارید